U ponudi imamo proizvodni asortiman renomiranih svjetskih proizvođača HTZ – osobne zaštitene opreme, kao što su: DASSY, PANOPLY LACUNA…
Što je HTZ Oprema, a što je OZO?
Kao jedan od bitnih čimbenika zaštite na radu je oprema koja smanjuje mogućnost ozljede ili nezgode prilikom izlaganja opasnostima a samim time povečava produktivnost djelatnika u radnom okruženju.
U Hrvatskoj je za zaštitnu opremu i dalje ustaljen pojam “HTZ oprema” (Higijensko – Tehnička Zaštita), kako se je ta oprema zvala prema JUS standardu (JUgoslavenski Standard).
S približavanjem Europskoj Uniji, RH je počela primjenjivati EUROPSKE DIREKTIVE ZA ZAŠTITU NA RADU, čime se naziv HTZ oprema mijenja u OZO (Osobna Zaštitna Oprema) ili oprema za zaštitu na radu.
Sedam tipova HTZ opreme
Vaša sigurnost na radnom mjestu ili prilikom obavljanja aktivnosti visokog rizika od presudne je važnosti. HTZ oprema dizajnirana je da vas štiti od opasnosti koje bi mogle ugroziti vaše zdravlje ili sigurnost. Ovdje istražujemo 7 vrsta HTZ opreme koje biste trebali uzeti u obzir kako biste osigurali svoju zaštitu.
1. Zaštita glave
Zaštita glave uglavnom se odnosi na zaštitne kacige ili kape sa unutarnjom zaštitom od udaraca koje se koriste na gradilištima, rudarskim poljima i sličnim radnim prostorima. Dizajnirani su da zaštite vašu glavu od padajućih predmeta, udara u tvrde površine i električnih udara.
2. Zaštita očiju i lica
Zaštita očiju i lica, poput zaštitnih naočala i vizira, ključna je u područjima gdje su radnici izloženi kemijskim prskanjima, metalnim iskrama ili štetnom zračenju. Osiguranje da su vaše oči i lice pravilno pokriveni moglo bi vas spasiti od trajnog oštećenja vida ili ozljeda lica.
3. Zaštita sluha
Zaštita sluha, uključujući čepiće za uši i antifone, bitna je u radnom okruženju s visokim razinama buke. Dugotrajna izloženost glasnoj buci može rezultirati privremenim ili trajnim gubitkom sluha. Stoga su ovi uređaji neophodni u sektorima poput proizvodnje ili glazbene industrije.
4. Zaštita dišnih putova
Respiratori i zaštitne maske pružaju zaštitu dišnih putova od štetne prašine, para, plinova i drugih opasnih tvari. Bilo da radite u kliničkom okruženju ili prašnjavom gradilištu, ovi HTZ predmeti su neophodni za sprječavanje respiratornih bolesti.
5. Zaštita ruku
Zaštita ruku uključuje radne rukavice i navlake za ruke odnosno manžete namijenjene različitim svrhama – od rukovanja kemikalijama do otpornosti na rezanje. Odabir pravog materijala rukavica, bilo da se radi o lateksu, nitrilu ili koži, ključan je za optimalnu sigurnost vaših prstiju i ruku.
6. Zaštita nogu i stopala
Radne cipele i čizme, navlake za noge i ostala zaštitna obuća pomažu u zaštiti vaših nogu i stopala od padajućih predmeta, probijanja, električnih opasnosti i ekstremnih temperatura. Poslovi koji uključuju podizanje teških predmeta, građevinske radove ili rukovanje vrućim materijalima zahtijevaju pravu zaštitu nogu i stopala.
7. Zaštita tijela
Radna odjeća, kao radne hlače, radna odijela, labaratorijski ogrtači, prsluci, kombinezoni i ostale vrste zaštite tijela dizajnirane su za zaštitu vašeg trupa od opasnosti. Ovisno o razini rizika vašeg radnog okruženja, vrsta zaštite tijela koja vam je potrebna može varirati od vatrootpornih odijela do jednostavnih reflektirajućih prsluka.